هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟

 

خیلی از افراد هنوز هم با شنیدن واژه هوش مصنوعی به ربات ها فکر می کنند و تصور می کنند که منظور از هوش مصنوعی همان ربات های بی احساسی هستند که برای انجام راحت تر کارها طراحی شده‌اند و قرار است در آینده جای انسان ها را بگیرند. مسئول این نوع تفکر به احتمال زیاد فیلم های علمی و تخیلی است اما واقعیت با آنچه که تصور می شود تفاوت دارد.
هوش مصنوعی به انگلیسی Artificial intelligence که به طور مخفف آن را AI نیز می‌نامند، در واقع تکنولوژی است که به نحوی قابلیت تفکر دارد. البته این قابلیت تفکر با چیزی که ما به عنوان تفکر انسانی می‌شناسیم تا حد زیادی تفاوت دارد، اما در حقیقت سعی دارد تا از آن تقلید کند. به عبارت دیگر هوش مصنوعی همانند کودک ۵ ساله ایست که کنجکاو فراگیری دانش است.

_

احساس نیاز به هوش مصنوعی

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی اکثر زمینه های علمی به صورت کاربردی  وارد زندگی انسان ها شده و آن را در خور تغییرات بسیار زیادی کرده که هوش مصنوعی نیز از این ماجرا مستثنا نیست. از بزرگترین کاربرد های این حوزه می توان به سهل الوصول کردن کار های مختلف در زندگی هر فرد اشاره کرد، به طوری که در حال حاضر به حذف برخی از مشاغل منجر شده است.

_

مثال های از خدمات هوش مصنوعی در زندگی روزمره

 

  • فناوری تشخیص چهره در تلفن همراه
  • دستیارهای صوتی دیجیتال

  • استفاده از  هوش مصنوعی در نرم افزار های ناوبری
  • بانکداری هوشمند

  • خرید هوشمند
  • اپلیکیشن‌های تماشای فیلم

_

هوش مصنوعی در حوزه کسب و کار

 

برای کارها و فرآیندهای بسیار تکراری که در هر کسب و کار توسط انسان ها انجام می شود، می توان از فرآیندهای اتوماسیون رباتیک استفاده کرد. الگوریتم های یادگیری ماشین می توانند با analytics و CRM ادغام شوند تا با کشف اطلاعات لازم، بهتر به مشتریان خدمت کنند. از چت بات ها نیز می توان برای ارائه خدمات فوری به مشتریان در وب سایت نیز استفاده کرد.

_